دومین چهارشنبه‌ی ماه مارس ( 20 اسفند سال جاری )

به عنوان «روز جهانی رژیم درمانگر» نامگذاری شده است این روز برای اولین بار در سال 2008 توسط آکادمی تغذیه و دیابت آمریکا (که در گذشته به عنوان انجمن دیابت آمریکا شناخته می شد) برای تاکید بر نقش ضروری رژیم درمان گران در کمک به مردم برای رسیدن به زندگی سالم تعریف شد. رژیم درمان گران متعهد به بهبود سلامت عموم مردم و بیماران هستند و بزرگداشت چنین روزی بطور

رسمی به منظور بالا بردن آگاهی متخصصین، برانگیختن عزم رژیم درمان گران برای ارائه هر چه بهتر خدمات تغذیه در سطح جامعه و همچنین افزایش آگاهی و شناخت جامعه نسبت به رژیم درمان گران بنا نهاده شده است. خدمات ارزشمند تغذیه دانان ، یک زنجیره کلیدی در بخش مشاوره ، پیشگیری و درمان بیماری ها است. از آن جایی که جایگاه جهانی تغذیه و تاثیر آن در سلامت و زندگی سالم تر در طول چند دهه اخیر برجسته تر شده است، رژیم درمانگران با تکیه بر دانش، مهارت و تخصص خود راهکارهای علمی برای سالم زیستن را استخراج کرده و دانش تغذیه را به شکل عملی به مخاطب عام ارائه می دهند. رژیم درمان گران و تغذیه دانان در سراسر کشور در مراکز جامع خدمات سلامت، بیمارستان ها، کلینیک های تغذیه بیمارستان ها، درمانگاه های عمومی، مدارس، خانه های سالمندان، مراکز ورزشی، مدیریت غذای بیمارستان ها، دانشگاه ها، مراکز مشاوره خصوصی و مراکز تحقیقاتی خدمت می کنند. رژیم درمان گران از تخصص خود برای کمک به افراد جامعه برای ایجاد تغییرات مثبت و قابل توجه در سبک زندگی استفاده می کنند و حامی و اصلاح کننده وضعیت تغذیه مردم هستند. به عبارت دیگرهر فرد برای داشتن زندگی سالم، نیازمند مشاوره و استفاده از راهنمایی های یک متخصص تغدیه و رژیم درمان گر می باشد.

مهمترین وظایف متخصصین تغذیه و رژیم درمان گران:

  • شناسایی مشکلات تغذیه ای جامعه
  • ارتقا سطح سلامت خانواده ها با استفاده از آموزش های مدون از طریق رسانه های مختلف
  • ارائه مشاوره مناسب فردی و گروهی جهت دریافت برنامه ی غذایی مناسب
  • پایش کارآمدی برنامه های غذایی ارائه شده و اعمال تغییرات لازم در صورت نیاز جهت حصول نتیجه ی بهتر
  • ارائه راهکارها و برنامه های اجرایی جهت رفع مشکلات تغذیه ای جامعه

چرا متخصصین تغذیه را رژیم درمانگر می‌نامند؟   

واژه "رژیم درمانگر" واژه‌ای است که همه اهداف متخصصین تغذیه را در برمی‌گیرد.  در واقع اجرای برنامه های بهبود تغذیه به نوعی درمان محسوب می‌شود. به خصوص در سال‌های اخیر که علم تغذیه رویکرد جدیدی را پیرامون بیماری‌های غیرواگیردار ازجمله بیماری‌های کلیوی، دیابت، سرطان، چربی خون و غیره داشته است، به‌گونه‌ای عمل کرده تا این بیماری‌ها را نیز بهبود ببخشد. در واقع در سال‌های اخیر زیر نظر وزارت بهداشت، اقدامات مختلفی در خصوص پیشگیری از بیماری‌ها و درمان صورت گرفته است که اگر به وضعیت سال‌های گذشته بازگردیم متوجه این امر می‌شویم که تغییرات قابل توجهی در حوزه کاهش کمبودهای غذایی صورت گرفته است .تحقیقات و مطالعاتی که در دنیا و ایران انجام‌شده، نشان می‌دهد که رژیم‌درمانی حدود 70 الی 80 درصد بار بیمار دهی را کم می‌کند. علاوه بر این می‌توان در این روز توجه جامعه را به موضوع گسترده‌تری جلب کرد. حداقل یک روز در سال می‌توان مردم را به اینکه نگرش مجددی به سبک غذای خود و آنچه روزانه مصرف می‌کنند، تشویق کرد و پیام‌هایی را برای قشرهای مختلف به خصوص در مراکز بهداشتی و درمانی ارسال کرد تا به اهمیت تغذیه سالم پی ببرند زیرا در کشور ما قشرهای مختلفی وجود دارد که هرکدام نیازهای خاص خود را دارند که با این روز می‌توانیم یک‌بار زنگ آن را در کشور به صدا دربیاوریم.روز رسمی رژیم درمان گران و تغذیه دانان، به منظور بالا بردن اگاهی متخصصین، برانگیختن عزم رژیم درمان گران برای ارائه هر چه بهتر خدمات تغذیه در سطح جامعه و همچنین افزایش آگاهی و شناخت جامعه نسبت به رژیم درمان گران بنا نهاده شده است.خدمات ارزشمند تغذیه دانان ، یک زنجیره کلیدی در بخش مشاوره، پیشگیری و درمان بیماریها است.رژیم درمان گران از تخصص خود برای کمک به افراد جامعه برای ایجاد تغییرات مثبت و قابل توجه در سبک زندگی استفاده می کنند و حامی و اصلاح کننده وضعیت تغذیه مردم هستند. حمایت از رژیم درمان گران و مشاور تغذیه در سطوح مختلف ارائه خدمات در بخش های بهداشت و درمان کشور، برای ارائه هرچه بهتر و با کیفیت تر خدمات بسیار موثر خواهد بود.